10 vecí, na ktoré MUSÍTE pamätať pri výbere strojčeka na zuby

Zubný strojček ovplyvní váš život na niekoľko mesiacov a úsmev už navždy. Preto nenechajte nič na náhodu. Stiahnite si ZDARMA e-book, ktorý Vás prevedie všetkým, čo musíte vedieť!

 

7 otázok a odpovedí: Všetko, čo potrebujete vedieť o medzizubnej kefke

05.jpg

Možno ste si v obchode všimli malé farebné kefky a povedali si: „Na čo by mi toto bolo?” Alebo už viete, že používať medzizubnú kefku je dôležité, len neviete ako začať… A možno vás trápia iné otázky. „Čistím si ňou zuby správne? Stačí ju použiť raz denne? Pomoc, krváca mi ďasno, čo s tým?”

Či ste o medzizubnej kefke nikdy nepočuli alebo s ňou už máte nejaké skúsenosti, v tomto článku sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť. Je nabitý užitočnými informáciami, ktoré ľahko zavediete do praxe a zabránite tak 8 zubným kazom z 10.

1. Na čo je vlastne medzizubná kefka dobrá?

Odpoveď som vám už prezradila - až 80% zubných kazov vzniká v medzizubných priestoroch!

Prečo je to tak?

Možno už viete, že na začiatku príbehu o pokazených zuboch je zubný povlak. Ak si ho zo zubov neodstránite, riskujete, že kyseliny a toxické látky poškodia zubnú sklovinu a zubný kaz je na svete.

Zbaviť sa povlaku z predných a žuvacích plôch zubov väčšinou nebýva žiadny problém. Pomáha nám v tom napríklad jazyk a sliny, zahryznutie do jablka alebo, samozrejme, zubná kefka. Ak ju používame dôsledne, hoci iba raz za deň, podarí sa nám účinne zilikvidovať zubný povlak - ale pozor, iba na 3 plôškach zubu z 5.

V priestoroch medzi zubami sa povlaku (a teda baktériám) darí dovtedy, kým si ich nevyčistíme niektorou z medzizubných pomôcok. Inak to jednoducho nejde.

Môžete mať pocit, že vaše zuby sú čisté, aj keď medzizubnú kefku nepoužívate. Žiadny kaz nemáte, nič vás nebolí, tak na čo? Žial, zubné kazy medzi zubami uvidíte len veľmi ťažko. Dokonca ich bežným pohľadom nezbadá ani zubný lekár. Až na röntgenovej snímke objaví nepríjemné prekvapenie, o ktorom doteraz nikto nevedel - zubný kaz medzi zubami.

Toto nie je žiadna rozprávka s poučným koncom, ale stáva sa to celkom často. Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť vŕtaniu, je používanie medzizubnej kefky. Potom môžete mať 99% istotu, že vás nebude trápiť medzizubný kaz a vyhnete sa aj zápalom, krvácaniu, parodontitíde a zápachu z úst.

 

2. Nestačí mi dentálna niť alebo špáradlo?

toothpick-453057_1920.jpg

Mnoho ľudí po jedle siahne po špáradle alebo zubnej niti, aby sa zbavili zvyškov jedla medzi zubami. Na tom, samozrejme, nie je nič zlé. Vďaka týmto pomôckam sa v práci nebudete na kolegov usmievať s kúskami obeda v zuboch, čo určite ocenia.

Ale čo ak ide o zubný povlak? Dokáže ho úćinne odstrániť aj zubná niť?

Dentálna niť je skvelým pomocníkom na vyčistenie predných zubov (tzv. rezákov) a je dobré ju použiť v prípade extrémne úzkych medzier alebo krivých zubov. ( Viac o tom sa dozviete v článku Robíte chybu, ak nepoužívate dentálnu niť?)

Ale medzery medzi zadnými zubami kvôli ich tvaru a veľkosti nedokáže vyplniť a tým pádom ani vyčistiť. Tenký drôt a vlákna medzizubnej kefky sú však stavané presne na to. Dostanú sa do každého záhybu, vyplnia medzeru a odstránia zubný povlak.

3. Akú veľkosť medzizubnej kefky potrebujem?

Je skvelé, že na trhu nájdeme toľko rôznych veľkostí a druhov medzizubných kefiek. Zároveň ale môže byť ťažké si z tohto množstva vybrať tú správnu.

Najlepšie urobíte, keď sa spýtate vášho zubného lekára alebo dentálnej hygieničky. Každý zub je iný, preto je dobré vybrať pre každý medzizubný priestor potrebnú veľkosť. Je to veľmi dôležité, pretože menšia kefka nevyčistí priestor medzi zubami dobre a väčšia vám zas môže poškodiť ďasná.

Ak chcete začať s používaním medzizubnej kefky bez návštevy odborníka, je dobré začať od tej najtenšej.

4. Ako ju správne používať?

Ak začínate a neviete, ako na to, dôležité je sa toho nebáť a byť trpezlivý. Môže to vyzerať zložito a zdĺhavo, ale keď sa do toho dostanete, zvládnete to ľavou-zadnou.

Vsuňte medzizubnú kefku do priestoru medzi zubami v mieste pri ďasne. Nepoužívajte silu ani veľmi netlačte. Potom ju len jednoducho vytiahnite.

To znamená, že kefku stačí jedenkrát vsunúť dnu a von do každého medzizubného priestoru. A potom sa môžete tešiť z čistých a zdravých zubov.

5. A ako často?

images-6.jpg

Ak čistenie medzizubných priestorov beriete naozaj vážne, možno vás zaujíma, ako často by ste ho mali opakovať, aby zubný povlak neohrozil vaše zdravie. 

Keďže zubný povlak začína byť škodlivý po 24 hodinách, nemá zmysel používať medzizubnú kefku viackrát za deň. Stačí ju zobrať do ruky 1x za deň a vyčistiť ňou každý medzizubný priestor.

To úplne stačí na to, aby ste povlaku (a teda aj kazom) medzi zubami dali zbohom.

6. Pomoc, krváca mi ďasno, čo s tým?

Môže sa stať, že keď začnete používať medzizubnú kefku, zaskočí vás krvácanie ďasien. Je to dôvod na paniku? Nemali by ste s čistením radšej skončiť?

Určite nie! Krvácanie ďasien je v tomto prípade dobrou správou. Nie je to tým, že by ste sa poranili, ale kvôli zápalu ďasien. Ten vzniká nahromadením zubného povlaku a znamená, že ste sa doteraz o svoje zuby nestarali dostatočne.

Keď si začnete medzizubný priestor čistiť a zbavovať ho povlaku, liečite tým aj zápal ďasien. Asi po týždni by mali byť vyliečené a krvácanie by malo prestať. Ak by sa tak nestalo, navštívte svojho zubára, problém bude pravdepodobne niekde inde.

7. V akom veku by sa malo začať s čistením pomocou medzizubnej kefky?

Už by ste mali vedieť, prečo je používanie medzizubnej kefky tak dôležité a kľúčové pre zdravý chrup. Ako zodpovedný rodič si potom môžete klásť otázku: „A čo moje dieťa? Nemalo by používať medzizubnú kefku aj ono?”

Starostlivosť o detské zúbky je veľmi dôležitá, dokonca aj keď sú “len” mliečne. Medzizubná kefka je však určená pre trvalý chrup. Preto treba začať hneď, ako sa prerežú všetky trvalé zuby, čo je býva okolo 13. roku.


Za zdravými zubami nie je nič iné, len zopár užitočných pomôcok a pravidelné dôsledné čistenie. Vďaka medzizubnej kefke a 2 minútam vášho času každý deň získate krásne, zdravé zuby na celý život.

image2.jpg

.

image1.png

Za tím z kliniky AXIS-DENT

  MUDr. Eva Hrutková

   Zubná lekárka / čeľustný ortopéd

   eva@axis-dent.eu

AXIS-DENT: Zdravé a rovné zuby po celý život

axis-dent.eu

www.strojcekynazuby.sk

+421 948 303 124 (recepcia)

 

Môj príbeh so šťastným koncom

Na vlastnej koži som zažila, aké je to mať krivé zuby či trápiť sa s nalepeným strojčekom. Dlhé mesiace liečby nakoniec boli zbytočné, no ja som sa nevzdala. Objavila som pohodlné riešenie, vďaka ktorému mám úsmev, po akom som vždy túžila. Preto viem, že môžem pomôcť aj Vám.

Viac o MUDr. Eve Hrutkovej

 

            Eva Hrutková
              AXIS-DENT

Aké skúsenosti majú moji pacienti?

Strojček Invisalign som si vybrala po konzultácii so zubárkou a po jej zhodnotení môjho stavu, keďže v jeho prípade je možné nehýbať zubami, ktoré nemajú pevné korene. S Invisalignom nemám vôbec žiadny problém, nosím ho tak často ako sa mi dá a väčšina ľudí si ho ani nevšimne. Zo začiatku som trochu šušlala, ale myslím, že som sa celkom naučila rozprávať normálne. Ináč pri novej sade vždy cítim tlak na zuby, ale po prvých dvoch dňoch už necítim vôbec nič.

Čítajte viac ...


10 vecí, na ktoré MUSÍTE pamätať pri výbere strojčeka na zuby

 


10 vecí, na ktoré MUSÍTE pamätať pri výbere strojčeka na zuby

Zubný strojček ovplyvní váš život na niekoľko mesiacov a úsmev už navždy. Preto nenechajte nič na náhodu. Stiahnite si ZDARMA e-book, ktorý Vás prevedie všetkým, čo musíte vedieť!