10 vecí, na ktoré MUSÍTE pamätať pri výbere strojčeka na zuby

Zubný strojček ovplyvní váš život na niekoľko mesiacov a úsmev už navždy. Preto nenechajte nič na náhodu. Stiahnite si ZDARMA e-book, ktorý Vás prevedie všetkým, čo musíte vedieť!

 

Všetko čo sa oplatí vedieť o zubnom röntgene

5477-dentist_showing_patient_xrays-732x549-thumbnail-732x549.jpg

Röntgenová technológia je dnes neoddeliteľnou súčasťou vstupného vyšetrenia a systému pravidelných kontrol v ambulancii zubného lekára, pričom pacienta zaťažuje len minimálne žiarenie. 

Aký význam má röntgen?

Korene a vnútorné štruktúry zubný lekár dokáže vidieť len pomocou röntgenu. Preto pred začatím liečby zubár potrebuje röntgen, na základe ktorého posúdi stav chrupu a získa presný obraz o polohe zubov. Príprava tejto snímky je vo väčšine prípadov nevyhnutná, pretože je to jediný spôsob, ako stanoviť presnú diagnózu a určiť, aká liečba je potrebná. Podáva komplexný pohľad na zuby, kostné tkanivá, v ktorých sú zuby osadené a zároveň má dôležitý význam pri odhaľovaní rakovinových ochorení v okolí zubov. Pomocou röntgenu dokáže zubár skontrolovať medzizubné kazy, proces endodontickej liečby (vypĺňanie koreňových kanálikov), a je nevyhnutný tiež pri implantácii, pri trhaní zubov a v čeľustnej ortopédii.

miert_kell_opg.jpeg

S akým RTG prístrojom sa môžete stretnúť na klinike AXIS-DENT?

Disponujeme panoramatickým röntgenom – OPG, teleröntgenom – TELE RTG a malým zubným röntgenom – IO RTG.

Za pojmom OPG sa skrýva panoramatická snímka hornej aj dolnej čeľusti s kĺbom a prínosovými dutinami. Na ňom môže zubár spozorovať napríklad kazy pod plombami, zápaly a zistí, kde sa nachádzajú neprerezané zuby. Okrem toho možno odhaliť možné príčiny paradontózy ako aj krvácania z ďasien.

Bite-wing, alebo po slovensky aj záhryzová snímka, vie skvele odhaliť kazy medzi zubami alebo pod plombami, ktoré inak sa nedajú v ústach vidieť. 

Na klinike AXIS-DENT poskytujeme aj jedinečnú 3D diagnostiku CBCT. V porovnaní s klasickým CT má výrazne zníženú radiačnú záťaž a poskytuje oveľa viac informácií a teda aj odhalených problémov oproti panoramatickému röntgenu. CBCT diagnostiku vykonávame na špičkovom prístroji Orthophos SL.

4748_fekvo_0.png
3738_fekvo_0.png

Je RTG zubov bezpečný?

RTG lúče označujú elektromagnetické vlnenie, ktoré dokáže prejsť tkanivami. Dnes používané zubné röntgeny pracujú s nízkou dávkou žiarenia. Je dôležité vedieť, že v stomatológii je doba žiarenia skutočne krátka. Napriek mimoriadne nízkym dávkam sa každé snímkovanie musí vykonávať v súlade so zdravotníckymi normami. Na ochranu pacienta treba používať ochrannú vestu z olova. Zubné röntgenové snímky v každom prípade odporúča zubný lekár, takže frekvencia RTG vyšetrení je  individuálna u každého pacienta. Pri dodržaní všetkých pravidiel ide o bezpečnú diagnostickú metódu, ktorá v súčasnosti v medicíne nemá za seba žiadnu vhodnú alternatívu.

Môj príbeh so šťastným koncom

Na vlastnej koži som zažila, aké je to mať krivé zuby či trápiť sa s nalepeným strojčekom. Dlhé mesiace liečby nakoniec boli zbytočné, no ja som sa nevzdala. Objavila som pohodlné riešenie, vďaka ktorému mám úsmev, po akom som vždy túžila. Preto viem, že môžem pomôcť aj Vám.

Viac o MUDr. Eve Hrutkovej

 

            Eva Hrutková
              AXIS-DENT

Aké skúsenosti majú moji pacienti?

Strojček Invisalign som si vybrala po konzultácii so zubárkou a po jej zhodnotení môjho stavu, keďže v jeho prípade je možné nehýbať zubami, ktoré nemajú pevné korene. S Invisalignom nemám vôbec žiadny problém, nosím ho tak často ako sa mi dá a väčšina ľudí si ho ani nevšimne. Zo začiatku som trochu šušlala, ale myslím, že som sa celkom naučila rozprávať normálne. Ináč pri novej sade vždy cítim tlak na zuby, ale po prvých dvoch dňoch už necítim vôbec nič.

Čítajte viac ...


10 vecí, na ktoré MUSÍTE pamätať pri výbere strojčeka na zuby

 


10 vecí, na ktoré MUSÍTE pamätať pri výbere strojčeka na zuby

Zubný strojček ovplyvní váš život na niekoľko mesiacov a úsmev už navždy. Preto nenechajte nič na náhodu. Stiahnite si ZDARMA e-book, ktorý Vás prevedie všetkým, čo musíte vedieť!