Zubný strojček ovplyvní váš život na niekoľko mesiacov a úsmev už navždy. Preto nenechajte nič na náhodu. Stiahnite si ZDARMA e-book, ktorý Vás prevedie všetkým, čo musíte vedieť!
Mať chrup v perfektnom stave je dôležité. A ak sa chystáte na liečbu strojčekom na zuby, platí to dvojnásobne.
Na pokazený chrup so zapálenými ďasnami vám žiadny zubár strojček na zuby nenasadí. Preto bude pre vás ošetrenie u dentálnej hygieničky povinnou jazdou (Viac sa o tom dočítate v článku Viete, čo vás čaká pred nasadením strojčeka na zuby?)
“Ale ja sa žiadny strojček na zuby nosiť nechystám. To znamená, že k dentálnej hygieničke ísť nemusím?”
Nuž, musieť nemusíte. Ale ak vám záleží na vašom zdraví, dentálna hygiena je niečo, čo by ste určite nemali zanedbať. Tých 30-60 minút a niekoľko eur naozaj stoja za to.
Profesionál totiž vyčistí vaše zuby tak, ako by ste to sami nikdy nedokázali, a ušetrí vám veľa problémom v budúcnosti.
Aké napríklad?
Gingivitída je prvým štádiom ochorenia nazývaného parodontitída. Dobrou správou je, že je liečiteľná, keďže ešte nezasiahla kosť. Ak sa však nevylieči, môže prerásť do parodontitídy a trvale poškodiť kosť a čeľusť.
Prejavuje sa tým, že ďasno sčervenie, opuchne, je na dotyk bolestivé a pri čistení môže krvácať. Podobne ako iné ochorenia, aj zápal ďasna je spôsobený zubným povlakom. Ak si denne nečistíte každú plôšku zuba a najmä medzizubné priestory, rýchlo sa vám v nich nahromadí a začne byť škodlivý už po 24 hodinách.
Ako sa teda dá vyliečiť? V tomto štádiu ešte celkom jednoducho, aj keď mnoho ľudí práve tu urobí veľkú chybu. Pri čistení zubov si všimnú krvácanie z ďasna, zľaknú sa a radšej ďalej toto miesto nečistia. Ale to je nesprávne!
Mali by ste toto miesto čistiť ešte dôkladnejšie. Po pár dňoch by malo krvácanie prestať a zápal sa vylieči. Ak nie, určite zájdite za svojim zubárom.
Pravidelnými návštevami dentálnej hygieničky sa však zapáleným ďasnám môžete vyhnúť. Profesionálnymi nástrojmi vám zo zubov, spod ďasien a z medzizubných priestorov odstráni zubný povlak a aj zubný kameň. To je veľmi dôležité, pretože zubný kameň (= stvrdnutý zubný povlak) si sami odstrániť nedokážete.
Dentálna hygienička na to môže použiť ultrazvuk alebo mechanické nástroje. Potom zuby naleští špeciálnou pastou, čím sa odstránia aj tie najmenšie čiastočky zubného kameňa. Dnes sa už často používa aj pieskovanie - jemný prášok v prúde vody a vzduchu odstráni povlak a pigmenty, vyhladí povrch zuba a spomalí tak tvorbu zubného kameňa.
Máte už dlhšiu dobu zapálené ďasná, ale nejdete k dentálnej hygieničke? Robíte zle.
V ďalšom štádiu totiž postupuje zápal hlbšie poškodzuje vlákna, ktoré držia zub na svojom mieste a vstrebáva sa kosť. Zub sa začne kývať a môže dokonca vypadnúť. Aj keď je úplne zdravý a bez kazu!
Zdajú sa vám vaše zuby dlhšie? Oddelili sa vám ďasná od zubov? Všimli ste si, že vytvorili vačok? Vychádza vám spomedzi zubov hnis? To všetko sú príznaky nebezpečnej parodontitidy, takže s návštevou lekára neotáľajte.
Táto choroba však vie byť zákerná. Niekedy na pohľad nič nevidno, ďasná majú zdravú ružovú farbu a predsa sú už možno aj pár rokov napadnuté parodontitídou. Pomaly prichádzate o kosť a tkanivá a ani o tom neviete.
Najsilnejšou zbraňou proti nej je preto prevencia. Pravidelné odstraňovanie zubného kameňa dentálnou hygieničkou a poctivé čistenie zubov doma vás pred ňou ochránia najlepšie. Ďalší dôvod, prečo sa na návštevu k dentálnej hygieničke naozaj oplatí ísť.
Zubný kaz vám asi veľmi predstavovať nemusím - v dnešnej dobe postihuje až 95% ľudí.
Jeho pôvodcom je, ako inak, zubný povlak. Vzniká zo zvyškov jedla v ústach, usadených na zuboch a medzizubných priestoroch. Obsahuje baktérie, ktoré premieňajú cukry na kyseliny a tie ničia zubnú sklovinu.
Zubný kaz si najskôr nevšimnete, lebo nebolí. Vyzerá ako malá biela škvrna, čo je vlastne odvápnená zubná sklovina. Už v tomto štádiu je lepšie ísť za zubárom. Najčastejšie sa však zubný kaz tvorí v medzizubnom priestore, takže si ho len tak ľahko nevšimnete.
Dôkladné vyčistenie každej plôšky zuba vás ochráni pred zubnou vŕtačkou (ktorá je jediným riešením v prípade zubného kazu). Nezanedbávajte preto domáce umývanie zubov ani návštevy na dentálnej hygiene, kde vás zbavia každej čiastočky zubného povlaku alebo kameňa.
Nikto z nás nemá rád, keď mu z úst zapácha. Aj keď skôr preto, čo si o nás pomyslia druhí. V skutočnosti by nám však rovnako malo ísť o naše zdravie - zápach z úst totiž ukazuje, že s ním nie je niečo v poriadku.
Ľudia si často myslia, že za zápach z úst môžu žalúdočné problémy. To je však pravda len vo veľmi malom množstve prípadov. Najčastejšie je spôsobený rozkladajúcimi sa baktériami, nečistotami a toxickými látkami. Môžete si ich všimnúť ako biely povlak na jazyku, najmä pri jeho koreni.
Takže rovnako, ako pri ostatných ochoreniach, príčinou je nedostatočná ústna hygiena. Ak sa chcete zápachu z úst zbaviť, najlepšie opäť urobíte, keď navštívite dentálnu hygieničku.
Okrem toho je tiež dôležitá domáca starostlivosť o svoj chrup. Medzizubná kefka či dentálna niť by vo vašej kúpeľni chýbať určite nemali - zvyšky jedla sa najčastejšie ukladajú práve v medzizubných priestoroch.
Ani návštevy u dentálnej hygieničky vám však nepomôžu, ak sa o svoje zuby nebudete poriadne starať vy sami.
Preto súčasťou preventívnej prehliadky býva aj krátka inštruktáž, ako si zuby čistiť správne a efektívne. Zistíte, akú veľkosť medzizubnej kefky máte používať a ako s ňou narábať.
Každý zub je iný, preto je dobré vybrať pre každý medzizubný priestor potrebnú veľkosť. Je to veľmi dôležité, pretože menšia kefka nevyčistí priestor medzi zubami dobre a väčšia vám zas môže poškodiť ďasná.
A ako už viete, medzizubné priestory sú veľmi náchylné na ukladanie nebezpečného povlaku. Preto je výber správnej veľkosti medzizubnej kefky a nácvik čistenia ďalším z dôvodov, prečo návštevu dentálnej hygieny neodkladať.
Čisté zuby majú nielen tú výhodu, že budú zdravé, ale nakoniec ešte aj ušetríte. S pokazenými zubami a ďasnami vám už nezostane nič iné, len aj tak navštiviť odborníka a za ošetrujúce zákroky mu samozrejme zaplatiť.
Tiež sa radi posťažujete na to, akí sú zubári drahí? Starajte sa o svoje zuby poriadne, absolvujte preventívne prehliadky a drahým zákrokom sa vyhnete. Logické, však?
Usadený zubný kameň, zožltnuté zuby, krvácajúce ďasná či zápach z úst nepristanú nikomu. Ak si doprajete návštevu dentálnej hygieničky, odídete s čistejším a zdravším úsmevom, čo bude vidieť už na prvý pohľad.
Veľmi často však žiadne príznaky nevidieť a necítiť. To ale neznamená, že váš chrup je zdravý. Preto ak ste u dentálnej hygieničky neboli dlhšie ako pol roka, určite sa k nej objednajte.
O všetkom, čo vás na takej preventívnej prehliadke čaká, sa dočítate v článku Dentálna hygiena: Ako mať zdravé a krásne zuby bez bolesti.
Nezabúdajte: prevencia je najúčinnejší a najlacnejší spôsob, ako bojovať proti ochoreniam!
Na profesionálnu dentálnu hygienu sa môžete objednať aj k nám, na kliniku AXIS-DENT do Dunajskej Stredy a do Šamorína.
Cena dentálnej hygieny je 30 eur až 50 eur. Dĺžka ošetrenia 45 minút.
AXIS-DENT, s.r.o. - DUNAJSKÁ STREDA
Hlavná 23
SK-929 01 Dunajská Streda
Tel:+421 948 303 124
E-mail: info@axis-dent.eu
AXIS-DENT, s.r.o. - ŠAMORÍN
Bratislavská 61/68
SK-931 01 Šamorín
Tel:+421 948 102 260
E-mail: samorin@axis-dent.eu
online objednávanie cez www.navstevalekara.sk a www.axis-dent.eu
.
AXIS-DENT: Zdravé a rovné zuby po celý život
+421 948 303 124 (recepcia)
Zubný strojček ovplyvní váš život na niekoľko mesiacov a úsmev už navždy. Preto nenechajte nič na náhodu. Stiahnite si ZDARMA e-book, ktorý Vás prevedie všetkým, čo musíte vedieť!