10 vecí, na ktoré MUSÍTE pamätať pri výbere strojčeka na zuby

Zubný strojček ovplyvní váš život na niekoľko mesiacov a úsmev už navždy. Preto nenechajte nič na náhodu. Stiahnite si ZDARMA e-book, ktorý Vás prevedie všetkým, čo musíte vedieť!

 

Ako si správne čistiť zuby a ústnu dutinu?

fogmosas_fogkefe_0.jpg

Správnu ústnu hygienu by sme nemali podceniť, a to nielen kvôli zdraviu našich zubov, ale aj pre celkové zdravie. Nie je ale jedno, ako to robíme. Nesprávna technika čistenia zubov môže spôsobiť zubný kaz, parodontitídu aj zubný kameň. Pri čistení zubov väčšinou robíme tieto chyby.

77fc0fe229333b02d4db9f6cc9c5db50.jpg

Používame nevhodnú

zubnú kefku


Pri výbere zubnej kefky je dôležité sledovať viacero parametrov. Správna veľkosť hlavy zubnej kefky je veľmi dôležitá. Malo by sa s ňou dobre narábať a mala by očistiť aj ťažko dostupné oblasti. Ďalším dôležitým parametrom je tvrdosť vlákien. Väčšina ľudí by mala zvoliť mäkkú zubnú kefku. Mnohí si myslia, že čím silnejšie sú štetiny zubnej kefky, tým lepšie čistia. To však nie je pravda, lebo príliš tvrdá kefka poškodzuje ďasná, krčky zubov, zubnú sklovinu a spôsobuje krvácanie ďasien. Ak si hrubou kefkou poškodíme ďasná, poskytuje to možnosť prenikaniu patogénov do ďasien a krvného obehu, čím vzniká zápal. Zubnú kefku by sme mali vymeniť za novú približne každé 2 až 3 mesiace. Interval je kratší, ak je kefka poškodená a vlákna sú rozstrapkané, alebo sme prekonali infekčné ochorenie ústnej dutiny alebo celého organizmu (nádcha, angína, chrípka, zápaly dýchacích ciest). 

Príliš si šúchame zuby


Povlak na zuboch sa dá odstrániť aj bez silného tlaku. Metóda horizontálnych pohybov po zubných povrchoch je úplne nevhodnou technikou. Ak chcete mať istotu, že sú vaše zuby čisté, v drogériách sa dajú kúpiť tablety na farbenie zubného povlaku, pomocou ktorej po vyčistení zubov zistíte, či nezostali niekde usadeniny.

Zuby si čistíme nesprávnou technikou


Jednou z najúčinnejších techník čistenia zubov je Bassova technika

  1. Zubnú kefku priložíme na rozhranie ďasna a vonkajšiu plochu zuba pod 45° uhlom.
  2. Jemne kefkou zavibrujeme, aby vlákna prenikli do ďasnového žľabu, a zotrieme povlak smerom od ďasna ku korunke zuba.
  3. Kefku prikladáme stále pod 45° uhlom tentoraz z vnútornej plochy zubov. Jemne zavibrujeme a opäť zotrieme smerom od ďasna k zubu.
  4. Vnútorné plochy predných dolných aj horných zubov čistíme priložením kefky kolmo tak, aby sa hlavica kefky dotýkala vnútornej strany zubov. Čistíme jemným pohybom smerom od ďasna k zubu.
  5. Kefku priložíme vodorovne na žuvacie plochy stoličiek a čistíme pohybom vpred a vzad.

Nepoužívame medzizubnú kefku alebo dentálnu niť


Je veľmi dôležité si čistiť zadné zuby medzizubnou kefkou a predné buď kefkou alebo niťou. Ich pomocou sa dá povlak odstrániť aj z miest, kam sa štetiny zubnej kefky nedostanú alebo sa dostanú len ťažko.

tp01-_p_1_2.jpg

Zuby si nečistíme často a dostatočne dlho


Zuby by sme si mali čistiť aspoň dvakrát denne, ráno a večer. Je jedno ako dlho si čistíme zuby, dôležité je aby tam nezostal povlak. Povlak je škodlivý po 24 hodinách, takže raz denne treba veľmi dôkladne si umyť zuby, najlepšie večer. Večer si čistíme zuby pre zdravie a ráno pre krásu.

Môj príbeh so šťastným koncom

Na vlastnej koži som zažila, aké je to mať krivé zuby či trápiť sa s nalepeným strojčekom. Dlhé mesiace liečby nakoniec boli zbytočné, no ja som sa nevzdala. Objavila som pohodlné riešenie, vďaka ktorému mám úsmev, po akom som vždy túžila. Preto viem, že môžem pomôcť aj Vám.

Viac o MUDr. Eve Hrutkovej

 

            Eva Hrutková
              AXIS-DENT

Aké skúsenosti majú moji pacienti?

Strojček Invisalign som si vybrala po konzultácii so zubárkou a po jej zhodnotení môjho stavu, keďže v jeho prípade je možné nehýbať zubami, ktoré nemajú pevné korene. S Invisalignom nemám vôbec žiadny problém, nosím ho tak často ako sa mi dá a väčšina ľudí si ho ani nevšimne. Zo začiatku som trochu šušlala, ale myslím, že som sa celkom naučila rozprávať normálne. Ináč pri novej sade vždy cítim tlak na zuby, ale po prvých dvoch dňoch už necítim vôbec nič.

Čítajte viac ...


10 vecí, na ktoré MUSÍTE pamätať pri výbere strojčeka na zuby

 


10 vecí, na ktoré MUSÍTE pamätať pri výbere strojčeka na zuby

Zubný strojček ovplyvní váš život na niekoľko mesiacov a úsmev už navždy. Preto nenechajte nič na náhodu. Stiahnite si ZDARMA e-book, ktorý Vás prevedie všetkým, čo musíte vedieť!