10 vecí, na ktoré MUSÍTE pamätať pri výbere strojčeka na zuby

Zubný strojček ovplyvní váš život na niekoľko mesiacov a úsmev už navždy. Preto nenechajte nič na náhodu. Stiahnite si ZDARMA e-book, ktorý Vás prevedie všetkým, čo musíte vedieť!

 

6 spôsobov, ako sa vyhnúť bolesti citlivých zubov

zuby2 - sensitive-teeth.jpg

Predstavte si, že pijete horúci čaj alebo že ste sa práve zahryzli do studenej zmrzliny. Au! Rozboleli vás pri tejto predstave zuby? Potom asi viete, ako vyzerá problém citlivých zubov. 

Ľudia, ktorých tento problém trápi, občas prepadne náhla bolesť zubov. Býva to hlavne pri jedení studených, horúcich, kyslých alebo sladkých jedál, pri čistení zubov alebo dokonca aj pri dýchaní studeného vzduchu...

Prečo sa zuby stávajú citlivými? Čo spôsobuje bolesť a najmä, ako proti nej bojovať? Čítajte ďalej a dozviete sa odpovede (nielen) na tieto otázky.

A ak vás problém citlivých zubov netrápi? Skvelé, ale nezabúdajte, že nesprávnou starostlivosťou si môžete bolesť privolať. Preto si dávajte pozor na chyby, o ktorých sa viac dočítate v nasledujúcich riadkoch…

Môžu za to odhalené zubné krčky

Pod našou zubnou sklovinou a ďasnami sa ukrýva zubovina. Tá obsahuje maličké kanáliky, ktoré privádzajú podnety priamo k nervom v zubnej dreni.

Problém nastáva vtedy, keď zubovina stratí svoju ochrannú vrstvu. Najčastejšie sa stáva, že kvôli nesprávnej hygiene, zápalu alebo zubnému kameňu ďasno ustupuje a odkrýva zubné krčky. Cez ne sa chlad, teplo a iné podnety dostávajú k nervom a spôsobia tak nepríjemnú bolesť.

Niekedy môžu byť zubné krčky v poriadku, ale poškodí sa zubná sklovina, ktorá chráni vnútorné vrstvy zuba pred podráždením. Aby sme sa vyhli bolesti, je dobré dávať si pozor na chyby, ktorými si zbytočne ničíme zubnú sklovinu a ďasná. Inak sa môže stať, že nám pomôže iba návšteva zubára a jeho radikálnejšie riešenia.

zuby 4 - odhalené krcky - gum-line-erosion.jpg

1. Správajte sa k nim jemne

Zuby treba “drhnúť” veľkou silou a najlepšie tvrdou zubnou kefkou, aby boli čisté. Je to pravda?

Určite nie! Jediné, čo týmto spôsobom dosiahnete, budú poranené ďasná, zničená sklovina a odhalené zubné krčky.

Preto si pri umývaní zubov dávajte pozor a najmä v citlivej oblasti okolo ďasien kefkou veľmi netlačte. Ak máte citlivé zuby a čistenie je pre vás nepríjemné a bolestivé, skúste vymeniť zubnú kefku za mäkkú alebo extra mäkkú. K zubom sa správajte jemne, ale to neznamená, že poriadne nevyčistíte každý ich kút.

2. Neprestávajte s čistením zubov

zuby 7 - pasta.jpg

Ak pri umývaní zubov cítite bolesť, a tak sa snažíte používať zubnú kefku čo najmenej, môžete robiť veľkú chybu.

Niekedy to môže vyzerať ako najlepší spôsob, aby ste sa vyhli bolesti. Už ale viete, že zuby sú citlivé kvôli narušenej sklovine či zápalu ďasien. Preto neriskujte zlú hygienu - zuby sa môžu ešte viac pokaziť a celý problém sa len zhorší.

Skúste zobrať do ruky mäkkú zubnú kefku a jemne vyčistiť každú plôšku zubov. Keď to nevzdáte, budete si zuby čistiť pravidelne a podarí sa vám odstrániť zubný povlak aj z ťažšie dostupných miest, odhaľovanie krčkov sa zastaví.

3. Zabojujte s bolesťou pomocou zubnej pasty

Zbaviť sa nepríjemností s citlivými zubami vám môže pomôcť aj správna zubná pasta. Vyberte si tú, ktorá je špeciálne určená práve pre citlivé zuby (často bývajú označené nápisom “sensitive”).

Fungujú tak, že upchávajú odhalené kanáliky v zube vedúce k nervom a vytvárajú ochrannú vrstvu. Už po niekoľkých dňoch tak môžu byť vaše zuby menej citlivé a rannú kávu si vychutnáte bezbolestne.

4. Pozor na škrípanie zubami

Možno ste sa nad touto radou pousmiali, ale bruxizmus, čiže škrípanie zubov, trápi asi rovnaké množstvo ľudí ako chrápanie. Iba 10 - 20% postihnutých si to však uvedomuje. Je teda možné, že škrípaním zubov trpíte aj vy, iba o tom neviete.

Najčastejšie sa objavuje v spánku (čo je aj dôvodom, prečo si to veľa ľudí ani nevšimne), ale nie je nezvyčajné aj cez deň. Okrem doslovného škrípania sa tento problém prejavuje najmä zatínaním a veľkým tlakom zubov. A ako vzniká? Lekári predpokladajú, že je za tým stres a úzkosť.

Zatínanie žuvacích svalov nespôsobuje len bolesť hlavy a krku, ale môže aj silne poškodiť váš chrup. V najhoršom prípade dôjde k zlomeniu zuba, v tom miernejšom si “len” zničíte sklovinu, čo spôsobí citlivosť zubov

zuby 8 - poškodený zub.jpg

Dávajte si preto na tento málo známy, ale rozšírený problém pozor. Pomôcť s ním vám môžu špeciálne vyrobené dlahy u zubára, ktoré ochránia zuby pred škrípaním v noci. Keďže je ale bruxizmus spôsobený stresom, riešenie je treba hľadať v relaxe, oddychu, prípade psychologickej poradni.

5. Nezničte si zuby obľúbeným jedlom a nápojmi

6_c.jpeg

Cítite bolesť, keď jete horúcu polievku alebo hryziete kyslé cukríky? Najjednoduchším riešením je takýmto jedlám sa vyhnúť.

Okrem toho ale existujú aj iní nepriatelia zubnej skloviny. Sú nimi kyseliny obsiahnuté napríklad v citrusových plodoch, džúsoch a kolových nápojoch. Tie chemicky ničia zubnú sklovinu a nechávajú zuby citlivé a bolestivé.

Čím dlhšie na zuboch pôsobia, tým horší je výsledok. Ale pozor! Možno vám napadla myšlienka rýchlo si po takomto jedle či nápoji zuby umyť. To ale nie je šťastné riešenie. Sklovina je vďaka kyselinám oslabená a zubná kefka by ju mohla ešte viac poškodiť. Urobíte preto lepšie, ak si ústa iba vypláchnete ústnou alebo obyčajnou vodou.

6. Keď pomôže iba zubár...

Ak vám nepomáha špeciálna zubná pasta, mali by ste zájsť za zubným lekárom. Ten môže poškodené miesta vyplniť bielou plombou.

Čím skôr ho navštívite a problém vyriešite, tým lepšie. Pri výrazne odhalených zubných krčkoch vám totiž pomôže len plastická operácia, ktorá posunie ďasno späť. A v najhoršom prípade je potrebné zo zuba odstrániť nerv, čo asi nie je zákrok, ktorý by ste podstúpili radi.

Au, to bolí! Mám citlivé zuby?

Nie je bolesť ako bolesť. Niekedy sa objaví ako dôsledok odhalených zubných krčkov a citlivých zubov, inokedy to môže byť zubný kaz.

Ako to rozlíšiť?

Ak máte citlivé zuby, bolesť sa objaví náhle, pri kontakte so studeným či horúcim jedlom, zubnou kefkou a podobne. Keď tento dráždivý podnet zmizne, prestane aj bolesť.

Keď je dôvodom bolesti zubný kaz alebo iný zdravotný problém, bolesť trvá dlhšie, aj niekoľko minút. V takom prípade naozaj nečakajte a bežte k zubárovi!

 

image2.jpg

.

image1.png

Za tím z kliniky AXIS-DENT

  MUDr. Eva Hrutková

   Zubná lekárka / čeľustný ortopéd

   eva@axis-dent.eu

AXIS-DENT: Zdravé a rovné zuby po celý život

axis-dent.eu

www.strojcekynazuby.sk

+421 948 303 124 (recepcia)

 

Môj príbeh so šťastným koncom

Na vlastnej koži som zažila, aké je to mať krivé zuby či trápiť sa s nalepeným strojčekom. Dlhé mesiace liečby nakoniec boli zbytočné, no ja som sa nevzdala. Objavila som pohodlné riešenie, vďaka ktorému mám úsmev, po akom som vždy túžila. Preto viem, že môžem pomôcť aj Vám.

Viac o MUDr. Eve Hrutkovej

 

            Eva Hrutková
              AXIS-DENT

Aké skúsenosti majú moji pacienti?

Strojček Invisalign som si vybrala po konzultácii so zubárkou a po jej zhodnotení môjho stavu, keďže v jeho prípade je možné nehýbať zubami, ktoré nemajú pevné korene. S Invisalignom nemám vôbec žiadny problém, nosím ho tak často ako sa mi dá a väčšina ľudí si ho ani nevšimne. Zo začiatku som trochu šušlala, ale myslím, že som sa celkom naučila rozprávať normálne. Ináč pri novej sade vždy cítim tlak na zuby, ale po prvých dvoch dňoch už necítim vôbec nič.

Čítajte viac ...


10 vecí, na ktoré MUSÍTE pamätať pri výbere strojčeka na zuby

 


10 vecí, na ktoré MUSÍTE pamätať pri výbere strojčeka na zuby

Zubný strojček ovplyvní váš život na niekoľko mesiacov a úsmev už navždy. Preto nenechajte nič na náhodu. Stiahnite si ZDARMA e-book, ktorý Vás prevedie všetkým, čo musíte vedieť!